• ,,The Voice of School''

     • Powitanie Wiosny Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowalowej uczcił koncertem finałowym szkolnych eliminacji „The Voice of School”. Jury w składzie p. Krystyna Kubiak, p. Renata Okupnik i uczniowie klasy ósmej Magda Wendycz i Miłosz Sokołowski wybrali swoje drużyny. Po etapie muzycznych bitew do finału weszli i zwyciężyli: I miejsce: Dawid Kowal, Andrzej Kołpak i Kacper Kryniewicz, II miejsce zajęła Aleksandra Kowalska, III miejsce Maria Wyszowska, a IV miejsce należało do Aleksandry Nowak. Imprezę zorganizował i poprowadził oraz również wystąpił przewodniczący SU- Filip Maślankiewicz.

     • ,,Smerfik''

     • Dnia 22 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski połączony z eliminacjami do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ,,Smerfik''. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: klasa ,,0'', I-II oraz klasa III. Oto lista laureatów: 

      W kategorii klas ,,0''

      I miejsce- Weronika Wróbel

      II miejsce- Lena Mierzwiak

      III miejsce- Oliwia Rejkowicz

      W kategorii klas I-II:

      I miejsce- Wiktoria Rejkowicz

      II miejsce- Kaja Wardzińska

      III miejsce- Wiktoria Paluch

      W kategorii klas III:

      I miejsce- Wiktoria Rumińska

      II miejsce- Mateusz Kowalski

      III miejsce- Filip Burak

      Gratulujemy wszystkim wspaniałych występów. Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę 11 kwietnia w Boguszowie- Gorcach w Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Smerfik''.

       

     • ,,Polska mówi aaa''- dbam o jamę ustną

     • Uczniowie klas 0-III spotkali się z pielęgniarką szkolną, w ramach kampanii ,,Cała Polska mówi aaa’’, by dowiedzieć się jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji jakich produktów spożywczych unikać, a jakie są wskazane dla zdrowych zębów, oraz, że nadmierne spożycie cukru ma negatywny wpływ na zdrowie, w szczególności na występowanie choroby próchnicowej oraz innych chorób przewlekłych.

      Na zakończenie spotkania, każdy mógł zaprezentować na modelu, jak szczotkuje swoje zęby.

     • ,,Wielkanocne warsztaty ceramiczne''

     • 14 marca odbyły się w naszej szkole warsztaty ceramiczne podczas których wykonywaliśmy z gliny wielkanocne dekoracje. W warsztatach brały udział klasy 0-IV.  W trakcie zajęć  zdobyliśmy informacje na temat gliny, jej właściwości i zastosowania w życiu człowieka oraz wykonywaliśmy ćwiczenia sensoryczne, które miały za zadanie usprawnić motorykę naszych dłoni. Lepienie z gliny to wspaniała przygoda i zabawa. Wykonane przez nas prace – kurki i baranki zostały przez panią rzeźbiarkę zabrane do wypalenia w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze po czym powrócą do nas wypalone i gotowe do zawieszenia.

     • ,,Koduj z UKE''

     • Dnia 12 marca odbyły się warsztaty pt. ,,Koduj z UKE’’, prowadzone przez pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

      Było to kolejne spotkanie – po ubiegłorocznym, dotyczącym smartfonów. W spotkaniu wzięło udział ogółem 34 uczniów z klas II, III, IV.

      Kampania "Koduj z UKE" kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych (klas II - IV). Warsztaty poprzez zabawę mają wpływać na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci, ucząc jednocześnie podstaw programowania.

       Poprzez naukę kodowania kształtujemy wyobraźnię i kreatywności, doskonalimy umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, rozwijamy intuicję algorytmiczną oraz uczymy się rozwiązywania problemów.

      W trakcie zajęć dzieci korzystały z gry ScottieGo! uczyły się podstaw programowania. Gracze układali krótkie komendy programistyczne i skanowali za pomocą tabletu ciągi kodu, który następnie przekształcany był w ruch i zachowanie Scottiego oraz innych bohaterów gry.

               Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie, a uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli. Dziękujemy pracownikom UKE za przeprowadzenie interesujących zajęć i pokazanie uczniom  do czego może służyć kodowanie w praktyce.

       

       

     • ,,Wiosna folklorem malowana''

     • 8 marca w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna pt. ,,Wiosna folklorem malowana'', którą prowadziła Pani Bogusia. Gościem audycji była Pani Sylwia z Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Poznaliśmy poszczególne elementy stroju ludowego, tradycje ludowe związane z powitaniem wiosny z różnych regionów Polski oraz pieśni i przyśpiewki. Paniom przygrywał pianista Pan Jerzy z wałbrzyskiej filharmonii.

     • Rekrutacja 2019/2020

     • Drodzy Rodzice i Opiekunowie!Zaczynamy rekrutację na rok szkolny 2019/2020. Zapraszamy Wasze dzieci do klasy I i oddziału przedszkolnego. Gwarantujemy wysoki poziom nauczania, podmiotowe traktowanie ucznia, bardzo dobre warunki do nauki i rozwijania zainteresowań,  bardzo dobrą opiekę, rodzinną atmosferę. Kartę zapisu można pobrać na stronie internetowej lub w sekretariacie szkoły. Rekrutacja trwa od 1 do 31 marca. Serdecznie zapraszamy.

      karta_zapisu_do_oddzialu_przedszkolnego.pdf

      karta_zapisu_do_szkoly.pdf

     • Uroczyste odsłonięcie tablicy, tym którzy dali nam wolność- mieszkańcy Mieroszowa.

     • ,,Zjedz pączka na czas''

     • Dnia 28 lutego podczas długiej przerwy rozpoczął się turniej jedzenia pączków. Udział w nim wzięło 11 uczestników. Dziewięciu  przedstawicieli klas 0-VIII,  1 z SU oraz jeden uczestnik honorowy reprezentujący grono pedagogiczne- p. M.Krzak. Wyłoniono najlepszą, najszybszą czwórkę zjadaczy pączków z talerzyka bez użycia rąk. Tytuł mistrza otrzymał Adam Rużak, II miejsce zajął Dawid Kasprzyk, III Filip Maślankiewicz i Kamil Strugała. Było to wesołe, pełne śmiechu spotkanie według tradycji ,,Tłusty czwartek''. 

     • Karnawałowe szaleństwo

     • W czwartkowe popołudnie 21 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali przeniesieni w magicznych świat zabawy i bajek, za sprawą prowadzącego bal karnawałowy Dj Johnsona. Podczas zabawy nie zabrakło popularnych przebojów tanecznych, które wszyscy wspólnie śpiewali, a także atrakcyjnych niespodzianek: gościliśmy m.in. klauna, Kubusia Puchatka oraz Olafa z baśni ,,Kraina lodu”. Pojawieniu się gości towarzyszyła wielka radość dzieci, a także znane utwory, zaczerpnięte z ich filmowych przygód. Wspaniałą zabawę zakończył pokaz ogromnych baniek mydlanych. Bal z pewnością zostanie w pamięci uczestników na długo.

     • Poczta walentynkowa

     • 14 lutego w naszej szkole podobnie jak Dzień Życzliwości, jest dniem przekazywania sobie ciepłych gestów i walentynkowych niespodzianek. Na szkolnym korytarzu stanęła nowa skrzynka poczty walentynkowej, która została wypełniona po brzegi. Tego dnia każdy z nas cieszył się podarunkiem od szkolnych przyjaciół.

     • Wspomnienie...

     • ,,Być dobrym to umieć się zatrzymać,

      ofiarowywać swój czas

      pozwolić odczuć ciepło...

      Obdarzyć życzliwym spojrzeniem,

      radosnym uśmiechem i...

      sprawiać by SERCE drugiego człowieka

      otwierało się jak kwiat

      w promieniach słońca”.

      Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, która nadeszła ze szwedzkiego Grabo o śmierci – p. Janiny Nilson, dobrodziejki i wieloletniej przyjaciółki naszej szkoły.

      Pani Janina pozostanie w naszej pamięci na zawsze jako osoba o wielkim, otwartym sercu, obdarzająca swoim dobrem bez pytań i oczekiwań.
      Otworzyła nie tylko nasze serca na wdzięczność, ale wyczuliła na potrzeby innych naszych przyjaciół ze szwedzkiej parafii Grabo. Będziemy pielęgnować tę  przyjaźń ze względu na pamięć o naszej dobrodziejce.

      Naszym szwedzkim przyjaciołom przesyłamy wyrazy szczerego współczucia, zapewniając o stałym miejscu dla nich w naszych sercach pamięci.

       

      Dyrektor,

      grono pedagogiczne,
      społeczność uczniowska
      i rodzicielska naszej szkoły

     • ,,Super Babcia, Super Dziadek''

     • Dnia 25 stycznia uczniowie z klas 0-III przygotowali dla swoich Babć i Dziadków przedstawienie z okazji Ich święta. W bajkowej scenerii, każde dziecko zaprezentowało swój talent aktorski, recytatorski i wokalny. Dziadkowie ze wzruszeniem przyjmowali życzenia i własnoręcznie zrobione przez wnuczęta prezenty. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek, przy którym w miłej atmosferze Dziadkowie prowadzili rozmowy.

     • Spotkanie z policjantem

     • W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi naszych uczniów odwiedził policjant. Tematem spotkania było przestawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. Funkcjonariusz apelował o rozwagę w trakcie zabaw
      na śniegu i lodzie.  Przestrzegał uczniów przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku. Zwracał uwagę na bezpieczeństwo na stokach górskich oraz podczas jazdy na łyżwach. Uwagę młodszych dzieci skierował na miejsca szczególnie niebezpieczne oraz zachowanie, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia bez udziału osób dorosłych, w jaki sposób dzieci powinny się zachować oraz co powinny zrobić w takiej sytuacji. Na zakończenie życzył dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

      I my, nauczyciele, dołączamy się do tych życzeń.

      Drodzy Rodzice! Niech czas spędzony przez dzieci będzie dobry i piękny.
      Niech wypoczynek, zasłużony po długim półroczu, stanie się powodem do radości i okazją
      do wspólnego – BEZPIECZNEGO – spędzenia czasu wolnego! 

     • Czy ja dobrze słyszę...?

     • Słuch jako jeden ze zmysłów, zapewnia prawidłowe procesy poznawcze i społeczne człowieka. Bezpośrednio wpływa również na rozwój intelektualny. Szczególną rolę zmysł słuchu pełni u dziecka, kiedy kształtuje się dzięki niemu wiedza poznawcza, mowa i zasób słownictwa. Wady słuchu u dzieci w wieku 5-7 lat najczęściej są powodowane przez infekcje dróg oddechowych, wady wrodzone lub czynniki środowiskowe, jak np. hałas. Często nieprawidłowości nie są wykrywane przez rodziców lub opiekunów. Postępujący niedowład wpływa na rozwój i funkcjonowanie dziecka w środowisku. Dzieciom częściej jest wstyd,
      że nie słyszą i z tego powodu zamykają się w sobie.

      Aby zapobiegać tego typu sytuacjom zwróciliśmy się do Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o przeprowadzenie przesiewowego badania słuchu u dzieci oddziału przedszkolnego oraz klasy I.

      Dziękujemy Pani Annie Sobeckiej, pracownikowi PPPP w Wałbrzychu, za fachowe przeprowadzenie badania wśród naszych uczniów.

     • ,,Góra Grosza''

     • PSP w Kowalowej od samego początku, czyli od 19 lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza''. Każdego roku zbierana jest coraz większa kwota. Społeczność szkolna chętnie gromadzi środki na potrzeby dzieci, które są w trudnej sytuacji, nie wychowują się w swoich rodzinach. Od listopada do stycznia członkowie Samorządu Uczniowskiego, chętni uczniowie wraz z opiekunem Renatą Okupnik segregują, czyszczą, przeliczają i pakują do osobnych, materiałowych worków monety o poszczególnych nominałach a następnie w zbiorcze paczki do 10 kg jedna, które są bezpłatnie nadawane na poczcie.

      Akcja Towarzystwa ,,Nasz Dom'' uczy uczniów empatii, ofiarności, dostarcza wiele pozytywnej energii, emocji i wzruszeń.

      Wyniki akcji 2018/2019: monety 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł- wartość zebranej kwoty 98 zł, ilość 1 gr- 3748 sztuk, 2 gr- 2870, 5 gr- 2150- wartość zebranej kwoty 202, 38 razem 300, 38.

      Wszystkim dziękujemy za wsparcie akcji!

     • ,,Śpiewające Boże Narodzenie''

     • W dniu 19 grudnia odbył się w naszej szkole koncert pt. ,,Śpiewające Boże Narodzenie''. Udział wzięli uczniowie klas 0-VIII. Przepięknie wykonane kolędy i pastorałki wzruszyły i wprowadziły w świąteczny nastrój całą widownię.

     • Cicha Noc, Święta Noc...

     • Tradycją naszej szkoły są coroczne JASEŁKA przygotowywane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku; we wtorek, 18 grudnia o godzinie 16.00, zebrali się wszyscy zaproszeni goście specjalnie na tę uroczystość. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą atmosferę i miłe doznania wizualne oraz słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Do Maryi, Józefa i małego Jezuska przybyli pasterze oraz tak honorowi goście jak trzej Mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także wykazały się swoimi umiejętnościami artystycznymi.

      Na koniec wszyscy życzyliśmy sobie radosnego świętowania narodzin Bożego Syna. Niech nam wszystkim darzy się jak najlepiej w Nowym 2019 Roku!

       

     • ,,Wolności oddać nie umiem''

     • Pod takim właśnie hasłem odbyło się w środę 12 grudnia br. w Mieroszowskim Centrum Kultury spotkanie z piosenkarzem Gabrielem Fleszarem.
      Artysta przybył na zaproszenie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działającej przy Urzędzie Miasta.
      Podczas prelekcji, skierowanej do młodzieży z klas VI – VIII oraz III gimnazjum w  ramach profilaktyki uzależnień, muzyk opowiedział autentyczne historie zaprzyjaźnionych ludzi, uwikłanych  w najczęściej spotykane nałogi.  Opowieść była przeplatana piosenkami, wykonanymi przez Fleszara z akompaniamentem gitary.

      Zarówno ciekawy styl, a szczególnie prawdziwość opowieści przyciągnęła uwagę młodych słuchaczy.

     • ,,Razem na Święta''

     • ,,Każdy gest, nawet najdrobniejszy...zmienia świat, czyjś świat...''

      Jak co roku, przed świętami, zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę karmy, psich i kocich gadżetów, by pomóc zwierzętom przebywającym w Fundacji ,,Na pomoc zwierzętom''. Na spotkanie edukacyjne z uczniami klas 0-III przybyła przemiła sunia Punia wraz z Paniami Wolontariuszkami. Dowiedzieliśmy się kto to jest wolontariusz, na czym polega praca w fundacji oraz jak należy dbać o swojego pupila. Panie opowiadały o swoich podopiecznych i ich smutnych losach. Te historie były bardzo poruszające i wywarły ogromne wrażenie na nas wszystkich. 

      Z całego serca dziękujemy wszystkim tym, którzy rok rocznie wspierają naszą akcję i nie są obojętni na losy innych.